„Sunkumai mums padeda mokytis, augti ir tapti geresniais“, – Orlandas Bloomas

Manau, kad filmų „Karibų piratai“ arba „Žiedų valdovas“ gerbėjų tikrai rastume ne vieną. Tačiau ar jie nutuokia, kad puikiai žinomas aktorius Orlandas Bloomas, juose vaidinęs pagrindinius vaidmenis, – Legolasą Greenleafą ir Vilą Turnerį – turi disleksiją?

Nuotrauka iš thetimes.co.uk

O. Bloomui buvo septyneri, kai jam nustatė disleksiją. Kaip pats sako: „Kai mama man pasakė, kad turiu disleksiją, jausmas buvo dvejopas. Iš vienos pusės – tarsi gavau kažkokią nerealią dovaną, iš kitos – tarsi mane kas nukryžiavo.“

Dalindamasis apie jausmus ir patirtus išgyvenimus, kai sužinojo, kad turi disleksiją, O. Bloomas visada šiltai atsiliepia apie mamą. Ji buvo tas žmogus, kuris visada jį palaikė, stengėsi padėti pasijausti išskirtiniu, turinčiu kažką tokio, ko neturi kiti. Vienas ryškesnių aktoriaus prisiminimų – mamos pažadas nupirkti motociklą.

Sąlyga buvo paprasta – perskaityti 50 knygų. „Aš niekada neperskaičiau tų 50 knygų ir negavau motociklo, tačiau paskata buvo didelė. Net už kiekvieną atmintinai išmoktą eilėraštį gaudavau po 5 svarus ir žinodavau, kad šie pinigai skirti mano svajonei“, – pasakoja O. Bloomas.

Prisimindamas mokyklos laikus O. Bloomas pabrėžia, kad laikas praleistas mokykloje buvo ištisinė kova – daug papildomų pamokų ir namų darbų, pykčio ir nusivylimo savimi. „Kartais būdavau piktas vaikas. Kovojau su mokymosi sutrikimu ir tai mane vertė jaustis nepilnaverčiu ir kvailu. Kažkur giliai viduje žinojau, kad esu protingas, o ne kvailas, tačiau skaitymo ir rašymo sunkumai neleido judėti pirmyn“, – prisimena aktorius.

Namų darbai, ypač rašinių rašymas, O. Bloomui buvo tikras košmaras. Minčių daug, bet jų suguldymas ant popieriaus tapdavo iššūkiu. Beje, taip nutinka ir dabar. Kaip pats sako: „Mano mintys juda greičiau, nei ištariu žodžius. Tačiau reikia stengtis bei tobulėti. Patikėkite, stengiantis gyvenimas visada suteikia galimybę judėti į priekį.“

Dar vienas sunkumas su kuriuo susiduria disleksiją turintys žmonės – skaitymas balsu. Ne išimtis ir O. Bloomas. Skaitymas balsu jam prilygo katastrofai. Gerklės skausmas, užkimimas ar peršalimas, tai tik keletas jo išvardintų pavyzdžių, stengiantis išsisukti nuo skaitymo. Analizuodamas tuometinę savo būseną aktorius sako: „Jei būčiau buvęs ramus, tikriausiai viskas būtų buvę gerai. Priežastis – nerimas! Reikėdavo garsiai skaityti, o dėl nerimo pradėdavo „šokinėti“ raidės, praleisdavau žodžius ar net teksto eilutes.“

Noras būti aktoriumi ir mokymasis dramos mokykloje O. Bloomui padėjo įveikti nerimą ir išmokti skaityti. Kaip pats sako: „Turėjau puikų mokytoją – rusų režisierių, kuris nemokėjo anglų kalbos, tad šalia visada būdavo vertėjas. Tačiau, kai vaidindavau, atrodė, kad jis kiaurai tave permato. Būtent šis mokytojas mus išmokė mąstyti, ką sakai, o ne aklai „kalti“ tekstą. Pagrindinis principas – perskaitai tekstą ir stengiesi garsiai perteikti jį kaip savo mintis.“

Žmonės turintys disleksiją, yra labai kūrybingi, nes jie plačiau žvelgia į pasaulį ir geba jį įsivaizduoti kaip darnią visumą bei numatyti galutinį rezultatą. Ne išimtis ir aktoriai. Jie panašiai realizuoja savo kūrybinį potencialą, tačiau jiems reikia daugiau laiko, kad galėtų išmokti tekstą. Kaip sako O. Bloomas: „Jei noriu įsiminti tekstą, scenarijų turiu gauti prieš dvi–tris dienas. Jei jį gausiu iš vakaro ir atsikėlęs ryte į jį pasižiūrėsiu… Jausiuosi tarsi lietvamzdis – kai gausiai lijo, juo tekėjo daug vandens, o lietui nustojus jis pasidarė tuščias.“

Nuotrauka iš irishmirror.ie

Daugelyje interviu kalbėdamas, apie disleksiją O. Bloomas tėvams pataria: „Jei Jūsų vaikas kovoja su disleksija, didžiausia pagalba, kurią galite jam suteikti, – tai jausmas, kad nieko nėra nepasiekiamo (neįmanomo). Disleksijos dovana – proto gebėjimas mąstyti kūrybiškai. Jei vaikas atras šį mąstymo būdą, jis bus laimingas ir galės sėkmingai siekti savo tikslo, nesvarbu, kurią sritį nutars pasirinkti.“

Kalbėdamas apie vaikus turinčius disleksiją ir gimusius šiame, technikos, amžiuje aktorius pastebi, kad dabar mokytis lengviau. Visų pirma O. Bloomas pamini garsines knygas, kurios gelbsti, kai tau sunku skaityti. Dar rekomenduoja įvairias mokymosi metodikas, kurios bandomos taikyti mokyklose. Na, ir žinoma, kompiuterius, nes spausdinat tekstą ar žaidžiant mokomuosius žaidimus, galima greičiau išmokti.

„Tikėk savo svajone ir niekada net nedrįsk pagalvoti, kad nesi pakankamai geras, protingas. Niekada neleisk nei sau, nei kitiems sakyti ar galvoti, kad esi nepajėgus ar kvailas. Visi esamelygūs ir visi nusipelnome turėti galimybę įveikti kliūtis, atsirandančias mūsų kelyje. Jei sugebėsite jas įveikti, būsite pažengę daug toliau, nei tie, kurie su jomis nesusiduria. Sunkumai reikalingi, jei nori mokytis, augti, tobulėti. Disleksijos iššūkis – tarsi kopimas į kalną, kurį galite įveikti patys ir tapti nugalėtoju“, – tai žodžiai, kuriuos Orlandas Bloomas norėtų perduoti kiekvienam vaikui, turinčiam disleksiją.

Daugiau informacijos:

Orlando Bloom on Dyslexia

https://childmind.org/article/orlando-bloom-on-dyslexia/ [žiūrėta 2021-09-07]

Orlando Bloom Talks about Dyslexia

https://athome.readinghorizons.com/blog/orlando-bloom-talks-about-dyslexia-famous-dyslexics [žiūrėta 2021-09-07]

Orlando Bloom Thrives by Embracing his Dyslexia

https://athome.readinghorizons.com/blog/orlando-bloom-thrives-by-embracing-his-dyslexia-famous-dyslexics [žiūrėta 2021-09-07]

10 Things You Never Knew About Orlando Bloom

https://www.bbcamerica.com/blogs/10-things-you-never-knew-about-orlando-bloom–54288 [žiūrėta 2021-09-07]

Orlando Bloom a Living and Succeeding with Dyslexia

https://www.ldrfa.org/orlando-bloom-on-living-and-succeeding-with-dyslexia/ [žiūrėta 2021-09-07]

Orlando Bloom: dyslexics think like leaders

https://www.thetimes.co.uk/article/orlando-bloom-dyslexics-think-like-leaders-sjvjxv5qc [žiūrėta 2021-09-07]

Orlando Bloom and Dyslexia – His experience, thoughts & advice [žiūrėta 2021-09-07]