„Kai žmonės išgirsta, kad tu negali rašyti ir skaityti, jie galvoja, kad tu iš vis nieko nesugebi“, – Oliveris Čadvikas

Susitikimo su Disleksijai draugiškos mokyklos (mokykla, kurioje mokosi disleksiją turintys vaikai pagal jiemspritaikytą mokymosi metodiką) moksleiviais metu žiūrėjome filmą „Mical“. Tai filmas pagrįstas tikra „Nessy Learning“ kompanijos vadovo Maiko Džounso istorija.

Po filmo vykusios diskusijos metu moksleiviai dalinosi savo emocijomis, patirtimi ir prisiminimais, kaip jie jautėsi mokydamiesi ankstesnėse mokyklose ir kaip jaučiasi dabar, kokius patirdavo sunkumus ir kaip pasikeitė jų savivertė mokantis šioje mokykloje.

Bekalbant prisiminiau neseniai skaitytą Oliverio Čadviko (Oliver Chadwik) istoriją, kuria moksleiviams, net ir patiems turintiems disleksiją, sunku buvo patikėti.

Oliveris Čadvikas – aštuoniolikos metų Bate (miestas Somerseto grafystėje, Pietvakarių Anglija) gyvenantis britas, apie kurį rašė ne tik Anglijos, bet ir JAV spauda, internetinės svetainės.

Vaikino skaitymo ir rašymo įgūdžiai – kaip 6 metų vaiko. Vis dėlto jis ne tik baigė mokyklą A lygiu, bet ir egzaminų metu sugebėjo surinkti aukščiausius balus.

Mokytis A lygiu nelengva net puikiai skaitantiems ir rašantiems mokiniams. Kaip nutiko, kad O. Čadvikas, turintis sunkią disleksiją (nemokantis skaityti ir rašyti), tai pasiekė?

Savo prisiminimais dalinasi O. Čadviko mama Sofija: „Kai jis pradėjo lankyti mokyklą, kiekvieną vakarą vakarieniaujant pokštaudami paklausdavome Oliverio, ką jis tą dieną valgė pietums.  Jis visada sakydavo: „Bulves ir pupeles.“ Galvodavome, kad jis šį maistą labai mėgsta. Pasirodo… negalėdamas perskaityti valgiaraščio, jis rinkdavosi tik tai, kas kasdien būdavo patiekiama.“

Pradžioje buvęs pokštu, vėliau šis pasakymas tapo rimtu iššūkiu ne tik tėvams, bet ir pačiam O. Čadvikui. Nors pradžioje mokytojai ramino tėvus, teigdami, kad berniukai skaityti ir rašyti išmoksta vėliau, jiems reikia daugiau laiko, tačiau praraja didėjo, o namų darbų užduočių atlikimas trukdavo 20-mt kartų ilgiau nei bendramokslių.

Situacijai nesikeičiant O. Čadvikas pradėjo lankyti Disleksijos asociacijos vedamas papildomas pamokas (2 valandas per savaitę). „Aš galėjau dirbti tik pusę dienos, kad galėčiau jam padėti. Vis dėlto, po kurio laiko mums buvo pasakyta, kad pamokas tęsti nėra tikslo – jis netobulėja. Papildomos pamokos gali padėti vaikams, bet ne Oliveriui. Po to dar konsultavausi su keliais specialistais, kurie jau ne vienerius metus dirba su disleksiją turinčiais vaikais. Jie sakė, kad vaiko su tokio sunkumo disleksiją jų praktikoje dar nebuvę“, – prisimena Sofija.

Rodnae-productions nuotrauka iš pexels.com

Vis dėlto O. Čadvikas nepasidavė ir sutelkė dėmesį į tai, ką sugeba geriausia: „Tik šeštais metais pradėjau pastebėti skirtumą tarp savęs ir savo klasės draugų, bet niekada nesijaučiau kvailas, tiesiog žinojau, kad skaitymas yra tai, ko nemoku ir neverta dėl to piktintis ar liūdėti.“ 

„Mano mama norėjo mane išsiųsti mokytis į mokyklą Glosteryje, kurioje moko disleksijos specialistai, bet aš nenorėjau. Norėjau likti Ralph Alleno mokykloje, nes žinojau, kad ten galiu mokytis A lygiu“, – pasakoja O. Čadvikas. Mokantis Ralph Allen mokykloje, kai kurių pamokų metu jis turėjo mokytojo padėjėją, o kitų metu klausydavosi, ką pasakoja mokytojas.

Rodnae-productions nuotrauka iš pexels.com

Tiek mokydamasis mokykloje, tiek buityje Oliveris Čadvikas susiduria su įvairiomis kliūtimis: negali su draugais bendrauti socialiniuose tinkluose, prisiminti telefono numerių. Abejojantiems jo gabumais dažnai turi įrodyti, kad jie klysta. Bet, kaip pats sako: „Tai ne pretekstas nervintis. Aš beveik visada jaučiuosi ramus, nes visada bus kažkas, ko negalėsiu prisiminti, tad kam nervintis. Turi priimti tai ir eiti pirmyn.“

Pixabay nuotrauka iš pexels.com

Mokyklos baigiamųjų egzaminų metu pasirinkęs laikyti matematikos, aukštosios matematikos ir chemijos egzaminus O. Čadvikas įrodė, kad puikiai išmano šiuos dalykus ir gavo aukščiausius balus. Tai atvėrė jam duris į Bristolio universitetą, kur jis studijuoja matematikos inžineriją. Čia jam suteikiama reikiama pagalba mokymosi įgūdžiams gerinti, taip pat magistrantūros mentorius, kuris padeda rasti tinkamas knygas, ir bendraamžis mentorius, kuris mokosi jo grupėje.

Amerikiečių psichologas, vienas humanistinės psichologijos įkūrėjų ir lyderių Karlas Rodžeris yra pasakęs: „Išsilavinęs yra tik tas, kuris išmoko mokytis ir keistis.“

Ir tai tiesa. Vieni – puikūs matematikai, kiti – geriau skaito ar rašo, treti – nuostabiai piešia ar dainuoja. Ir nesvarbu, kad turi disleksiją, kuri kelia rimtus iššūkius. Jei turi tikslą, kliūtis galima įveikti. Tai rodo ir Oliverio Čadviko pavyzdys.

Daugiau informacijos:

18-year-old entered University  with the highest score without knowing how to read or write

https://www.americanjournal.news/18-year-old-entered-university-with-the-highest-score-without-knowing-how-to-read-or-write/ [žiūrėta 2022-10-31]

A dyslexic student to A-levels, reading to headoff to University; Know what dyslexia is and how to manage the reading and writing disorder

https://www.msn.com/en-in/health/other/a-dyslexic-student-tops-a-levels-ready-to-head-off-to-university-know-what-dyslexia-is-and-how-to-manage-the-reading-and-writing-disorder/amp/ar-AA11KwdL [žiūrėta 2022-10-31]

Teenager starting university after scoring straight As in his A level – despite not being able to read or write

https://www.bristolworld.com/education/teenager-starting-university-after-scoring-straight-as-in-his-a-levels-despite-not-being-able-to-read-or-write-3846638 [žiūrėta 2022-10-31]

Lad gets perfect A- Level results despite not being able to read or write

https://www.ladbible.com/community/student-top-grades-dyslexia-20220911 [žiūrėta 2022-10-31]