Apie mus

Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB) yra valstybinės reikšmės specialioji biblioteka, kurios pagrindinė veikla — užtikrinti kultūrinių ir informacinių poreikių patenkinimą žmonėms, kurie dėl įgimtų ar įgytų sveikatos sutrikimų bei mokymosi sunkumų (įskaitant disleksiją) negali skaityti įprasto spausdinto teksto.

Žmonių, negalinčių skaityti įprastai, Lietuvoje yra net pusė milijono! Tai vaikai ar suaugusieji, turintys skaitymo sutrikimą (disleksiją); asmenys, kuriems rega silpsta dėl amžiaus ar ligos; vaikai, turintys mokymosi ar raidos sutrikimų; asmenys, kurie negali laikyti knygos rankose, perversti puslapių ar ilgai sėdėti.

Kadangi skaitymo ar kitus sutrikimus turintiems asmenims įprastai išleistos knygos ir kiti leidiniai nėra prieinami, laikydamasi įstatymuose įtvirtintomis nuostatomis, LAB įprasto formato leidinius pritaiko. Spausdintas leidinys paverčiamas garsine knyga arba perkeliamas į skaitmeninį formatą, kuriame galima keisti teksto šriftą ir pan.

Per metus LAB įgarsina apie 400 leidinių, ir tai sudaro 10–15 proc. nuo viso per metus Lietuvoje išleidžiamų leidinių kiekio. Šie specialiųjų formatų leidiniai talpinami virtualioje bibliotekoje ELVIS (elvislab.lt). ELVIS fonduose yra garsinių leidinių lietuvių, rusų, lenkų, anglų ir kitomis kalbomis. Klausyti ir parsisiųsti ELVIS leidinius gali tik asmenys, negalintys skaityti įprastai, todėl registruojantis reikalinga tai patvirtinanti pažyma.

LAB taip pat organizuoja edukacijas, renginius, teikia individualias konsultacijas privatiems ir juridiniams asmenims apie prieinamus informacijos pateikimo būdus, paslaugų teikimą žmonėms, kurie negali skaityti įprasto spausdinto teksto ir kt. Be to, kiekvienais metais spalio mėn, jungiame Lietuvą prie pasaulinės Disleksijos pažinimo savaitės, o su sunkiau skaitančiais vaikais nuolat matomės renginiuose ir stovyklose. Dirbame su Pedagogine psichologine tarnyba, Jaunimo reikalų agentūra, nevyriausybinėmis organizacijomis.

MISIJA
Skaitantiems kitaip atveriame galimybę tobulėti, bendrauti, pažinti pasaulį ir save.

VIZIJA
Kad skaityti galėtų visi!

Tiklaraščio tekstų autorės

Tinklaraščio apie disleksiją tekstų autorės: kairėje – Vykinta, dešinėje – Daiva.

Daiva Kavaliauskienė

El. paštas d.kavaliauskiene@labiblioteka.lt

Lietuvos aklųjų bibliotekos Informacinių išteklių skyriaus vyresnioji specialistė. Veda edukacijas ir kitus užsiėmimus, organizuoja renginius ir stovyklas vaikams bei jaunimui. Taip pat skaito pranešimus specialistams negalių bei skaitymo sutrikimų temomis.

Kai kurie pristatymai ir edukaciniai užsiėmimai:

  • Pristatymas seminare bibliotekininkams „Žinojimas šalina kliūtis“ (2021 m.).
  • Edukacijų „Žmogus su negalia irgi gali“, „Apie disleksiją paprastai“, „Susipažink su mano pasauliu – kinas neregio akimis“, „Galiu kitaip“ kūrimai ir pristatymai (2020-2022 m.)
  • Pristatymas mokymuose „Kaip pažinti ir kalbėti apie negalias moksleiviams“ (2021 m.)

Vykinta Parčiauskaitė

Lietuvos aklųjų bibliotekos vyriausioji metodininkė bei Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro doktorantė dirbanti neuromokslų srityje. LAB atlieka įvairius tyrimus, rengia metodikas ir pranešimus informacijos prieinamumo, skaitymo sutrikimų ir kitomis temomis.

Kai kurie skaityti pranešimai:


Sekite Lietuvos aklųjų bibliotekos naujienas: