Skip to content

Kelionė per disleksiją su išradingais superherojais

„Baikit suteikinėti disleksijai supergalias! Tai – problema!“, – šią frazę ne kartą girdėjau bendraujant su disleksiją turinčių vaikų tėvais. Tik gal žodį „problema“ galima pakeisti – sunkumas? Vis dėlto gal geriau vaikui, kuris susiduria su sunkumais, pasakyti, kad jis ieškotų supergalių, kaip išspręsti sunkumus, nei sakyti, kad ieškotų sprendimų, kaip spręsti kylančias problemas? Juk kiekvienam iš mūsų lengviau priimti pastabas, kai jos sakomos stengiantis patarti, siūlant pagalbą, o ne tiesiog išsakomos, net jei tonas ir nėra itin griežtas.   

Mūsų bibliotekos fonduose yra nemaža pasiūla knygų, kuriose rašoma ne tik apie disleksiją, kaip sutrikimą, bet ir kaip padėti ar mokyti ją turinčiuosius. Viena iš tokių – „Misija disleksija: surask savo supergalią ir būk nuostabiu savimi“ („Mission Dyslexia: Find Your Superpower and Be Your Brilliant Self“).

„Neįtikėtinai naudingas šaltinis visiems disleksiją turintiems vaikams ir suaugusiesiems, kurie juos palaiko jų disleksijos kelionėje“, – taip šią knygą pristato  Cathy Magee (buvusi Škotijos labdaros organizacijos „Dyslexia Scotland“ vadovė).

„Misija disleksija: surask savo supergalią ir būk nuostabiu savimi“ – interaktyvi knyga, skirta padėti disleksiją turintiems vaikams suprasti savo unikalų mokymosi būdą, įveikti kasdieninius sunkumus ir atrasti bei suvokti savo stiprybes.

Knygos autoriai Paulas McNeillas ir Rosi Stone turi disleksiją, o Julie McNeill – patyrusi edukatorė, kuri specializuojasi disleksijos srityje, dirba su neuroskirtingais vaikais bei kartu su Paulu augina du disleksiją turinčius vaikus.

Knygos „Misija disleksija: surask savo supergalią ir būk nuostabiu savimi“ atsiradimas – tai Paulo ir Rosi idėja. Jie tiki, kad pasakojant apie disleksiją galima pakeisti visuomenės nuomonę, ir siekia, kad apie ją nebūtų kalbamą tik negatyviai.

Shvetsa nuotrauka iš pexels.com

„Kalbu apie daugybę teigiamų ir pozityvių galimybių, kurios gali pakeisti žmonių gyvenimą. Manau, kad galime padėti jauniems žmonėms augti visuomenėje. Galime padėti jaunų žmonių visuomenei augti drauge su mokymosi skirtumus, konkrečiai su turinčiais disleksiją ir galime tikrai daug ką pakeisti. Mano žmona Julie (viena iš knygos autorių) – rašytoja ir ji tiki bei stengiasi pakeisti žmonių supratimą apie mokymąsi“, – viename interviu dalinasi P. McNeillas.

Dažnai disleksija laikoma iššūkiu, tačiau knygoje „Misija disleksija: surask savo supergalią ir būk nuostabiu savimi“ autoriai įrodinėja priešingai – tai gali būti stiprybė! Knygos personažai – Kreatija (Creatia), Persistas (Persisto) ir šuo Vilforsas (Willforce) – superherojai, padedantys vaikams atrasti savo stipriąsias puses. Skatindami pasitikėjimą savimi veikėjai padeda vaikams suprasti, jog jų mokymosi būdas nėra trūkumas, o unikali stiprybė.

Kreatija, kaip kūrybiškumo simbolis, skatina naudoti vizualinį mąstymą ir inovatyvias idėjas. Persistas – atkaklumo pavyzdys, mokantis nepasiduoti ir ieškoti veiksmingų mokymosi strategijų, o Vilforsas, kaip valios jėgos simbolis, padeda įveikti baimes ir nepasitikėjimą savimi. Visi šie personažai kovoja su piktadariu ponu Dispikbilija (Dyspicbilia), arba ponu D, kuris simbolizuoja disleksijos keliamus sunkumus.

Knygoje vaikai skatinami išreikšti save piešdami ir atlikdami įvairias interaktyvias užduotis. Skaitydami knygą jie turi sukurti savo superherojų: sugalvoti ir užrašyti jo vardą, atskleisti herojaus ypatingas galias, kurios padėtų ir pačiam vaikui mokytis, atspindėtų jo asmenybės stipriąsias puses. Piešdami, kaip atrodo džiaugsmas, nusivylimas, ir pasakodami, kada paskutinį kartą taip jautėsi, skaitytojai skatinami suprasti savo jausmus. Siekiant padėti nusistatyti savo tikslus skatinama užrašyti, kokius dalykus norima išmokti ar patobulinti, ir siūloma ieškoti bei užrašyti būdus, kaip juos pasiekti.

Iššūkių ir sprendimų aprašymas – tai dar viena užduotis, kurios metu skaitytojai mokosi atpažinti savo patiriamus sunkumus, ieško išeičių juos įveikti.

Disleksiją turintys knygos autoriai, suprasdami disleksiją turinčių vaikų poreikius ir patiriamus sunkumus, pasitelkdami komiksus, iliustracijas ir užduotis, stengiasi, kad mokymasis būtų įtraukesnis ir lengvesnis. Pateikdami pavyzdžius, kaip naudoti spalvas ir asociacijas, norint geriau įsiminti informaciją, didina supratimą, kad kitoks mokymosi būdas nėra trūkumas, o unikali savybė.

Supratimas, kaip skiriasi mokymasis ir savo mokymosi būdo atradimas, skaitytojus moko ne tik identifikuoti savo stiprybes, bet ir skatina jomis naudotis. O atpažintos ir puoselėjamos stiprybės ugdo pasitikėjimą savimi.

Louise Mercieca internetiniame puslapyje paliktas atsiliepimas: „Mano mažasis berniukas įsimylėjo šią knygą, jį iškart įtraukė užduotys. Nuostabūs personažai, ypač ponas D!! Joje pilna spalvotų paveikslėlių, kurie įtraukia ir padeda išlaikyti vaikų dėmesį, neatbaidydami skatina domėtis skaitymu ir rašymu. Puiki knyga, labai rekomenduoju“. Jis tik patvirtina, kad tai – puiki priemonė ne tik turinčiam disleksiją, bet ir tėvams, mokytojams, pedagogams, norintiems „atrakinti“ ir išmokyti savimi pasitikėti jaunąją kartą.

Daugiau informacijos:

Mission Dyslexia in your school

Reviewing Mission Dyslexia: A Great Resource For Boosting Self-Esteem

https://www.studyingwithdyslexiablog.co.uk/blog/reviewing-mission-dyslexia-a-great-resource-for-boosting-self-esteem [žiūrėta 2025-04-01]

Mission Dyslexia: Find Your Superpower and Be Your Brilliant Self

https://www.goodreads.com/book/show/57523617-mission-dyslexia—find-your-superpower-and-be-your-brilliant-self?utm_source=chatgpt.com [žiūrėta 2025-04-01]

Mission Dyslexia: 5 Myth about Dyslexia [žiūrėta 2025-04-01]